آموزش, نرم افزار

تنظیم ارتباط از طریق شبکه با استفاده از نرم افزار SQL Serve

تنظیم ارتباط از طریق شبکه با نرم افزار SQL Server

تنظیم ارتباط از طریق شبکه با نرم افزار SQL Server مطلبی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم .

آشنایی با نرم افزار Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server یکی از قدرتمند ترین و مرسوم ترین نرم افزار ساخت و مدیریت پایگاه داده می باشد که بر اساس درخواست دیگر نرم افزارها وظیفه ذخیره و بازسازی اطلاعات را برعهده دارد. این نرم افزار اولین بار توسط کمپانی Sybase ارائه شد و پس از مدتی کمپانی Microsoft امتیاز آن را با هدف ارتقاء آن و رقابت با دیگر شرکت ها مانند Oracle و IBM ، خریداری کرد. در سال 1989 اولین نسخه این نرم افزار به نام SQL Server 1.0 مخصوص OS2 به کاربران ارائه شد و تاکنون نسخه های متعددی روانه بازار شده است. اگر با دیتابیس هایی با حجم بالا در حد ترابایت یا جداولی با میلیونها ردیف کار می کنید، بایستی از نسخه ی enterprise بهره ببرید. بی شک می توان گفت Microsoft SQL Server 2020 یکی از قدرتمند ترین سیستم های مدیریت بانک اطلاعات و به عبارتی پایگاه داده می باشد. این سیستم به صورت ارتباط سرویس دهنده و سرویس گیرنده عمل می نماید به این صورت که درخواست ها از طریق سرویس گیرنده به سرویس دهنده ارسال می شود و با حداکثر سرعت آنالیز شده و پاسخ از طریق بررسی بانک اطلاعات موجود داده خواهد شد.

نحوه تنظیم ارتباط از طریق شبکه با نرم افزار SQL Server

برای اتصال راحت و مطمئن از طریق شبکه و یا بطور کلی امکان استفاده از Username و Password های دلخواه جهت اتصال به SQL Server ، فعال بودن حالت اعتبار سنجی Mixed ضرروی است.
برای تنظیم این مهم ابتدا برنامه SQL Server Management Studio را اجرا کنید و به دیتابیس مورد نظر متصل شوید و مراحل زیر را انجام دهید.

1 – روی شاخه اصلی دیتابیس کلیک راست کنید.
2 – از منوی باز شده گزینه Properties را انتخاب کنید.

3 – در پنجره باز شده گزینه Security را انتخاب کنید.

4 – در قسمت Server authentication تیک گزینه SQL Server and Windows Authentication Mode را فعال کنید.

5 – حال گزینه Connection را انتخاب کنید.

6 – در قسمت Remote server connections تیک گزینه Allow remote connections to this server را فعال کنید و سپس گزینه OK را انتخاب کنید.

7 – برای ثبت و اعمال تنظیمات بالا روی شاخه اصلی دیتابیس کلیک راست و گزینه Restart را انتخاب کنید.

8 – از شاخه اصلی دیتابیس و قسمت Security روی زیر شاخه Logins کلیک راست کنید.

9 – از منوی باز شده گزینه …New Login را انتخاب کنید.

10 – در پنجره باز شده ابتدا تیک گزینه SQL Server authentication را فعال کنید و در ادامه در قسمت Login name نام دلخواه خود را وارد کنید و سپس در قسمت Password و Confirm password رمز خود را وارد و تایید کنید.
نکته 1 : گزینه Enforce password policy برای تنظیم پسورد ایمن تر و مورد تایید SQL Server می‌باشد و بهتر است تیک این گزینه فعال باشد.
نکته 2 : تیک گزینه Enforce password expiration و User must change password at next login برای تنظیم پسورد یک بار مصرف است و در صورت عدم نیاز بهتر است این دو گزینه غیر فعال باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =