اخبار

افزایش حق مسکن کارگران

افزایش حق مسکن کارگران

افزایش حق مسکن کارگران به تصویب رسید

افزایش حق مسکن کارگران پس از هفت ماه سرانجام به ادارات کل تعاون، رفاه و تامین اجتماعی ابلاغ شد و بر این اساس کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان رسید.

مطابق ماده ۲ قانون اصلاح قانون طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک هزینه مسکن کارگری (مصوب ۶/۵/۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی)، کمک هزینه مسکن برای کارگران مشمول قانون کار، سالیانه توسط شورای عالی کار تعیین و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

پیش از این مبلغ 550 هزار تومان به عنوان حق مسکن کارگران تصویب گردیده بود اما طرح افزایش حق مسکن به دولت ارائه شده بود و هفته گذشته با این طرح موافقت شد.

از اسفند 1400 که نشست شورای کار برای نرخ دستمزد کارگران برگزار شد، هفت ماهی می‌گذرد. در این نشست علاوه بر افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل مزد و ۳۸ درصدی به اضافه‌ رقم ثابت سایر سطوح، حق مسکن کارگران مشمول قانون کار برای سال جاری مبلغ ۶۵۰ هزار تومان تصویب شد.

حق مسکن 650 هزار تومانی از فرودین 1401 قابلیت اجرایی داشت اما دولت که باید آن را تایید می‌کرد تا پایان ماه مهر آن را به تعویق انداخت.

14 شهریور، رعیتی فرد، معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از در دستور کار بودن افزایش حق مسکن کارگری خبر داده و گفته بود، به احتمال زیاد این افزایش از مهر عملیاتی می‌شود.

افزایش حق مسکن کارگران

او به ایلنا گفته بود، در صورت ابلاغ افزایش حق مسکن کارگری، در ماه‌های باقی مانده از سال۱۴۰۱، مبلغ 100 هزار تومان به دستمزد کارگران مشمول قانون کار اضافه می‌شود و چون مبنای اجرای این مصوبه ابتدای سال ۱۴۰۱است، مابه‌التفاوت این افزایش به ماه‌های سپری شده نیز تعلق می‌گیرد.

پس از اعتماد مجلس به صولت مرتضوی برای تصدی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در روز چهارشنبه 27 مهر، سرانجام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ 30 مهر این بخشنامه را به مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ کرد.

بر این اساس افزایش 100 هزار تومانی کمک هزینه مسکن به حقوق ماه مهر کارگران نرسید و احتمال می‌رود این افزایش از ماه آبان اجرایی شود.

طبق اعلام اداره کل روابط کار و جبران خدمت، کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۴۰۱ توسط مدیر کل روابط و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها ابلاغ شد.

در این ابلاغیه آمده: «با عنایت به مصوبه کمیسیون موضوع اصل ۱۳۸ قانون اساسی مورخ ۱۴۰۱/۷/۲۰، کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار که از ابتدای فروردین ماه سال ۱۴۰۱ ماهانه مبلغ ۶/۵۰۰/۰۰۰ ریال (شش میلیون و پانصد هزار ریال) تعیین شده است. به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها ابلاغ شد.»

نرم افزار حضور و غیاب نوین پرداز - راهی سریع و راحت در محاسبه حقوق و دستمزد و کارکرد پرسنل

کارفرمایان عزیز در نظر داشته باشید که جهت محاسبه هر چه راحت تر و سریع تر حقوق و دستمزد و مزایا و همچنین ریز جزئیات کارکرد نیرو های خود میتوانید از نرم افزار حضور و غیاب نوین پرداز استفاده کنید.

این نرم افزار با 5 سطح متفاوت همراه با امکانات متنوع و کاربردی میتواند در کمترین زمان ممکن بصورت خودکار حقوق و مزایای پرسنل را بر اساس مقادیر تعریف شده شامل: پایه حقوق، اضافه کار و کسر کار، بیمه و مزایای دیگر مانند حق مسکن که پیش تر به آن اشاره شد را محاسبه و در نهایت فیش حقوقی را تنظیم و آماده چاپ و ارائه به پرسنل کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + سیزده =