شرایط و امکانات مورد نیاز جهت نصب و راه اندازی دستگاه حضوروغیاب مدل NP586
وجود پریز برق در محل نصب دستگاه ( در فاصله کمتر از یک متر)
وجود  شبکه در نزدیکی محل نصب دستگاه0 درصورتیکه  نیاز به ارتباط Node با دستگاه به صورت شبکه و کابل شبکه باشد(در فاصله کمتر از یک متر)


 نصب بر روی دیوار
برای نصب دستگاه بر روی دیوار در اولین قدم باید زائده نگهدارنده (قاب پشت دستگاه) را از دستگاه جدا کنید0 سپس محل های مربوط به پیچ ها بر روی دیوار علامت گذاری شود. در نهایت زائده نگهدارنده دستگاه توسط پیچ و رول پلاک بر روی دیوار نصب شود. سپس دستگاه را بر روی قاب نگهدارنده سوار کرده و توسط پیچ های قرار گرفته در قسمت زیرین دستگاه، دستگاه و قاب را به دقت به هم فیکس نمایید. نکته : از ضربه زدن یا استفاده از اشیای نوک تیز هنگام نصب دستگاه اجتناب شود0ممکن است باعث خرابی یا شکستگی دستگاه شود.


فصل اول
منوی تنظیمات

برای ورود به بخش منوی دستگاه حضور و غیاب نوین پرداز ، ابتدا دکمه منوی روی دستگاه را فشار دهید .

دستگاه حضور و غیاب NP586
سپس در صورتی که با پیغام «تایید مدیرلازم است ... » مشابه شکل زیر مواجه شدید، بایستی با کمک تصویر چهره  یا اثرانگشت فردی که به عنوان مدیر ارشد در دستگاه معرفی شده است یا کارت RFID  وارد منوی آن شوید.
لازم بذکر است که برای ورود به منو با استفاده از رمزعبور میسر نمی باشد لذا خواهشمند است فردی به عنوان مدیر ارشد تعریف شود که همواره در مجموعه حضور دارد. ضمنا پیشنهاد می شود برای ایشان یک کارت RFID هم به عنوان نحوه ورود ثبت شود تا بتوان در صورت عدم حضور، از کارت به جهت ورود به منوی دستگاه استفاده کرد.

دستگاه حضور و غیاب NP586

 


فصل دوم
ثبت کاربر
برای ثبت کاربر در دستگاه حضور و غیاب NP586 نویـن پــرداز ، پس از ورود به منــو عـدد  3 « کاربر »  را انتخاب نمایید و یا اینکه با کلیدهای جهت نمای بالا و پایین بین آیتم های منو جابجا شوید تا گزینه مورد نظر انتخاب شود. پس ازآن دکمه OK را انتخاب نمایید.

دستگاه حضور و غیاب NP586

در صفحه ظاهرشده دکمه(جدید)1جهت ثبت نام کاربر را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است پدر صورتی که بخواهید مشخصات کاربری را ویرایش نمایید به جای جدید گزینه 2، تغییر را انتخاب نمایید. پس ازآن می توانید با وارد کردن عدد شناسه پرسنل مورد نظر به بخش اطلاعات آن کاربر وارد شده و تنظیمات آن را ویرایش نمایید .

دستگاه حضور و غیاب NP586
پس از انتخاب گزینه جدید وارد صفحه تعیین کد و نوع پرسنل خواهیدشد.
در این صفحه شناسه کاربر را می توانید وارد کنید، همچنین می توانید از کدهایی که خود دستگاه پیشنهاد
می دهد استفاده نمایید و با انتخاب دکمه OK شناسه را تایید نمایید .( لطفا این کد را به همراه نام پرسنلی که قصـد ثبت نام آن را داریـد یادداشت نمایید.)
در صفحه بعدی پنجره ای جهت وارد کردن نام شخص باز می شود که می توانید نام پرسنل را وارد نمایید . توجه داشته باشید که از ثبت نامهای طولانی در دستگاه خودداری نمایید. همچنین می توانید بدون نام این مرحله را با انتخاب دکمه Ok تایید نمایید .

دستگاه حضور و غیاب NP586
پس از تعریف کد و نام پرسنل وارد صفحه ثبت مشخصات هویتی آن خواهید شد . برای ثبت تردد پرسنل روشهای مختلفی از جمله تصویر چهره،  اثرانگشت، کارت، رمز عبور وجود دارد .
برای ثبت تصویر چهره در پنجره باز شده ، گزینه چهره را انتخاب نمایید.

دستگاه حضور و غیاب NP586

 پس از نمایش عبارت« چشمانتان را در مقابل کادر سبز قراردهید »، و همچنین شنیدن صوت این جمله ، پرسنل جلوی دستگاه بایستد . بطوریکه چهره ایشان در کادر مشخص شده قرار گیرد. پس از اینکه دستگاه بدرستی چندین عکس از چهره گرفت؛ پیغام « ثبت موفق! » مشاهده می شود.

دستگاه حضور و غیاب NP586
جهت تعریف اثرانگشت در صفحه بازشده گزینه انگشت را انتخاب نمایید . لازم به ذکر است از همه ده انگشت کاربر می توان نمونه برداری نمود  .در این مرحله دستگاه حضوروغیاب جهت ثبت بهترین حالت این امکان را می دهد که بار از هر اثر انگشت نمونه برداری نمود. انگشت  را بر روی سنسور اثر انگشت نگه داشته تا پیغام  «ثبت موفق!»  مشاهده شود.
دستگاه حضور و غیاب NP586
پس از آن می توان انگشت های بعدی را به همیـن ترتیـب ثبت نمایید . برای ثبت انگشتـهای دیگـر در این مرحله دکمه OK را استفاده نمایید.
روش سوم تشخیص کاربر هنگام ثبت تردد رمز می باشد . جهت تعریف رمز پس از انتخاب گزینه رمزکاربر، یک رمز که می تواند حداکثر9 رقم باشد را وارد نمایید و آن را تایید نمایید .  سپس دوباره همان رمز را وارد و آن را تایید نمایید  لازم به ذکر است بدلیل پایین بودن ضریب امنیتی این روش پیشنهاد می شود از تعریف رمز برای کاربر خودداری نمایید
حالت چهارم ثبت کارت RFID جهت ورود و خروج می باشد. این روش به دلیل پایین بودن ضریب اطمینان آن خیلی کاربرد ندارد اما گاهی بدلیل مخدوش بودن و یا از بین رفتن اثر انگشت پرسنلی که در مواجه با مواد شوینده و آسیب زننده به پوست دست هستند می تواند به ثبت تردد پرسنل کمک نماید.

دستگاه حضور و غیاب NP586
در این روش به ازای هر پرسنل یک عدد کارت RFID (به صورتهای کارت ، جاسوییچی و یا مچ بند) تهیه می شود . این کارتها حاوی یک کد هستند که با قراردادن کارت جلوی دستگاه کد آن پردازش شده وبراساس آن تردد ثبت می شود.
برای ثبت کارت تنها کافیست در منوی مشخصات هویتی گزینه کارت را انتخاب نموده و پس از آن در صفحه باز شده کارت مورد نظر را چندثانیه جلوی دستگاه نگه دارید تا دستگاه کد ثبـت شده در کارت را شناسایی و نمایش دهد. پس از شناسایی کارت می توانید دکمه تایید را انتخاب نمایید.

دستگاه حضور و غیاب NP586
 
ثبت اطلاعات هویتی پرسنل در دستگاه حضورو غیاب NP586 به اتمام رسید. شما می توانید سایر پرسنل را هم به همین ترتیب ثبت نام کنید.

جهت ویرایش مشخصات کاربر تعریف شده در مرحله کاربر گزینه تغییر را انتخاب نمایید. یکی از مهترین گزینه های ویرایش مشخصات کاربر ، گزینه دسترسی می باشد که می توان در دو سطح کاربر و مدیر آن را تعریف نمود .  
  
 تعریف کاربر : شخصی که تنها می تواند ثبت تردد انجام داده و به منوی تنظیمات دستگاه دسترسی نخواهد داشت .

 تعریف مدیر : شخصی است که می تواند وارد منوی دستگاه شود و دسترسی به تمامی امکانات دستگاه امکان پذیر خواهد بود.

نکته مهم : اگر برای دستگاه، مدیر تعریف گردد. ورود به منوی تنظیمات دستگاه حضوروغیاب تنها توسط تشخیص چهره ، اثر انگشت و کارتی که برای مدیر تعریف شده است امکان پذیر می باشد .
 
فصل سوم
دریافت اطلاعات از دستگاه

برای دریافت ترددهای پرسنل از دستگاه جهت استفاده در نرم افزار حضور و غیاب – حقوق و دستمزد نوین پرداز بایستی ابتدا وارد منو دستگاه شوید .
یک عدد فلش را به محل تعبیه شده در کناره سمت چپ دستگاه متصل نمایید.
از بین آیتم های منو گزینه گزارش  را انتخاب نمایید. در صفحه باز شده از بین  موارد لیست گزینه تردد را انتخاب نمایید.

دستگاه حضور و غیاب NP586

بر روی گزینه تردد تایید کرده ، در این مرحله پیغام « کد شود ؟ » ظاهر می گردد که با فشردن کلید انصراف (ESC) دستگاه شروع به ذخیره سازی اطلاعات بر روی فلش خواهد کرد منتظر بمانید تا این عملیات بطور کامل انجام گردد .  
 دقت کنید در صورتی که دکمه تایید را انتخاب نمایید پس از کدگذاری ترددها امکان ورود تردد به نرم افزار حقوق و دستمزد را از دست خواهید داد.

دستگاه حضور و غیاب NP586

در پایان پیغام «دانلود موفق» ظاهر می گردد و می توانید پس از فشردن کلید تایید فلش را از دستگاه جدا نمایید .
نکته : از جدا نمودن فلش تا پایان عملیات ذخیره سازی اطلاعات تاکیدا خودداری فرمایید .
پس از مشاهده پیام و انتخاب دکمه تایید می توانید  فلش را از دستگاه جدا نموده و جهت ثبت اطلاعات تردد پرسنل آن را به رایانه خود متصل نمایید .


فصل چهارم
تنظیمات شبکه برای ارتباط آنلاین با نرم افزار

دریافت اطلاعات بصورت آنلاین این امکان را فراهم می نماید که بتوان در هر لحظه اطلاعات تردد پرسنل را از دستگاه دریافت و آن را در نرم افزار حضوروغیاب مشاهده نمود.برای اعمال تنظیمات دستگاه جهت ایجاد ارتباط آنلاین با نرم افزار حضورغیاب و حقوق دستمزد نوین پرداز ، بصورت زیر عمل می کنیم.

برای تنظیمات دستگاه ، ابتدا وارد منو دستگاه شوید . پس از آن گزینه 5 ، تنظیمات  را انتخاب نمایید.

دستگاه حضور و غیاب NP586

پس از آن گزینه 5، شبکه را انتخاب نمایید .
دستگاه حضور و غیاب NP586
در این صفحه ابتدا بررسی نمایید که پورت دستگاه 5005 ثبت شده باشد. (بصورت پیش فرض همین مقدار تنظیم شده است)
پس از آن گزینه 1( شبکه) را با دکمه OK  انتخاب نمایید تا جهت تنظیم ارتباط شبکه ای وارد صفحه بعدی شوید.

دستگاه حضور و غیاب NP586

پس از آن وارد صفحه تنظیمات مربوط به شبکه خواهید شد.
IPدستگاه پیش فرض دستگاه 192.168.1.224  می باشد. 
 فرمت ماسک شبکه ، بصورت 255.255.255.0  می باشد.
پیش فرض دروازه باید آدرس IP ، مودم، روتر و یا در صورت ارتباط مستقیم با سیستم ، IP رایانه شما باشد.( پیش فرض 192.168.1.1 می باشد.)
پس از آن می توان با اتصال یک کابل شبکه از دستگاه به مودم، روتر یا بصورت مستقیم امکان ارتباط آنلاین با دستگاه را ایجاد نمود.
پیشنهاد می شود جهت سهولت در امر پشتیبانی این تنظیمات بصورت پیش فرض باقی بماند.

ضمنا در صورت نیاز رمز دستگاه برای ثبت در نرم افزار حضور و غیاب عدد 1 می باشد

دستگاه حضور و غیاب NP586

فصل پنجم
راهنمای اتصال دستگاه حضور و غیاب به سیستم جهت ارتباط آنلاین
الف) اتصال دستگاه با مودم اینترنت یا سوییچ شبکه با استفاده از کابل شبکه و پس از آن اتصال به سیستم رایانه یا لپتاپ.
لازم بذکر است که درصورتی که مودم وایرلس باشد می تواند مودم بصورت بی سیم به لپتاپ متصل گردد اما اتصال دستگاه به مودم مشابه قبل از طریق کابل شبکه خواهد بود.

دستگاه حضور و غیاب NP586

ب) ارتباط مستقیم دستگاه به سیستم رایانه ای یا لپتاپ باکمک کابل شبکه. لازم بذکر است برای این منظور باید تنظیمات ارتباطی دستگاه و رایانه تغییر کند. بدین صورت که در قسمت Default gateway  هر دو باید آی پی دیگری ثبت شود. برای اعمال این تنظیمات می توانید از راهنمایی پشتیبانان فنی ما در شرکت نوین پرداز کمک بگیرید.

دستگاه حضور و غیاب NP586

فصل ششم
راهنمای اتصال قفل های برقی  به دستگاه حضوروغیاب مجهز به سیستم کنترل تردد (Access Control)
جهت برقراری امنیت یک مجموعه نیاز است که کنترل باز و بسته شدن درب ورودی منوط به حضور پرسنل شناخته شده باشد و افراد متفرقه نتوانند وارد محیط کاری شوند. برای این امر، می توان درب ورودی را مجهز به یک قفل برقی نمود و کنترل باز شدن این قفل را به سیستم کنترل تردد
(Access Control System) واگذار کرد. دستگاه های حضور غیاب مجهز به سیستم کنترل تردد نوین پرداز قابلیت اتصال به کلیه قفل های برقی موجود در بازار می باشند (قفل های 12 ولت ، 220 ولت و...).
انواع قفل های برقی:
جهت نصب قفل های برقی ، بسته به نوع نیاز و محیط کاری میتوانید از انواع مختلفی استفاده نمایید ، در ذیل برخی از انواع رایج تر این قفل ها شرح داده میشوند:

1- قفل های زبانه ای:
این قفل ها عموما برای درب های چوبی و درب های داخلی بک ساختمان استفاده میشوند و به علت پایین بودن هزینه نصب و راه اندازی و همچنین عدم نیاز به تعویض قفل نصب شده بر روی درب دارای بیشترین میزان محبوبیت در بین کلیه قفل ها هستند. جهت نصب این قفل ها عموما دستگیره متحرک نصب شده بر روی درب را برداشته و به جای آن یک دستگیره ثابت نصب می کنند و در بخش کُم درب این قفل را نصب میکنند.

دستگاه حضور و غیاب NP586

2-  قفل های مگنتی(مغناطیسی):
این خانواده از قفل های برقی دارای یک سیم پیچ با قابلیت ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی هستند ، این قفل ها از دو بخش الکترونیکی و فلز با قابلیت جذب بالا به آهنربا تشکیل میشوند که بک بخش بر روی درب و بخش دوم بر روی کم درب نصب مبشود و در زمان وجود میدان مغناطیسی با ایجاد جاذبه قوی موجوب بسته شدن درب میشوند. عموما از این نوع قفل ها در درب ورودی اصلی ساختمان و شیشه های سکوریت استفاده میشود. معیار کیفیت این قفل ها وزن قابل تحمل توسط قفل می باشد که عموما عددی بین 200 تا 600 کیلوگرم میباشد.

دستگاه حضور و غیاب NP586

3- سایر قفل ها:
قفل های موجود بر روی انواع درب های آپارتمانی ، درب باز کن های برقی اعم از 12 ولت یا 220 ولت ، درب های اتوماتیک سکوریت ، انواع بازو های برقی پارکینگ و... امکان اتصال به سیستم اکسس کنترل را دارند.

دستگاه حضور و غیاب NP586

دستگاه حضور و غیاب مدل NP586 قابلیت اتصال به قفلهای برقی درب را دارا می باشد . با استفاده از این قفلها و ارتباط با دستگاه حضـور و غیـاب این امکان فراهـم می شود که درب تنها در صورتی باز می شود که یکی از پرسنلی که قبلا مشخصات ایشان در دستگاه ثبت شده است ، توسط یکی از روشهای شناسایی پرسنل چهره، اثرانگشت ،کارت و یا رمز توسط دستگاه شناسایی شود؛ به محض شناسایی فرد توسط دستگاه حضور و غیاب ، همـزمان با ثبت تردد ورودپرسـنل ، قفـل درب غیرفعال شده و باز می شود. پس از گذشت چند ثانیه (که در دستگاه قابل تنظیم است) درصورتی که فرد درب را نبندد هشدار (آژیر صوتی یا چراغ گردان) فعال شده تا کاربر را از باز ماندن درب مطلع سازد.
برای خروج از اتاق نیز یک کلید داخل اتاق تعبیه می شود تا در صورتی که پرسنل می خواهند به دلیلی از اتاق خارج شوند با فشردن آن کلید قفل درب را باز کنند و بتوانند از اتاق خارج شوند.
در تصویر زیر می توانید نمودار اتصال دستگاه حضور و غیاب مجهز به سیستم کنترل دسترسی ، قفل برقی ، کلید خروج و آلارم را مشاهده نمایید.

دستگاه حضور و غیاب NP586