فصل اول
آشنایی با امکانات و ویژگی های دستگاه NP620
 قابلیت ثبت تردد : 100،000 تردد
 ظرفیت اثر انگشت :1000  عدد
 صفحه نمایش : 8/1 اینچی
 پردازشگر : 32 بیتی   
 سنسور: نوری
 زمان تشخیص :کمتر از1/0 ثانیه
 درجه حرارت مناسب : 0 تا 45 درجه سانتی گراد
 ولتاژ و جریان ورودی :  5V-  1000 mA
 زبان دستگاه : انگلیسی
 امکان اتصال آفلاین به نرم افزار حضور و غیاب (دراین حالت اطلاعات در دستگاه ذخیره می گردد و به صورت دستی اطلاعات به فلش منتقل می گردد)
 دستگاه حضور غیاب مدل NP620 با توجه به کیفیت قطعات و قیمت پایین بعنوان انتخاب اول و پرکاربرد ترین سیستم کنترل تردد برای کسب کار های کوچک حداکثر  تا 15 نفر نیروی کار پیشنهاد میشود.
این دستگاه با توجه به اینکه امکان ارتباط آنلاین (درون خطی) با نرم افزار حضور و غیاب نوین پرداز ، از قطعات مستحکم و قوی برخوردار است.

نصب دستگاه
به دو روش می توانید دستگاه حضور و غیاب NP620 را نصب  نمایید.    
حالت اول : نصب بر روی دیوار
نصب این دستگاه بر روی دیوار بسیار آسان است.  برای نصب دستگاه بر روی دیوار باید ابتدا برگه ای مشابه تصویر مقابل که متناسب با اندازه دستگاه در جعبه قرار داده شده است را بر روی دیوار نصب نمایید . سپس محل‌های مشخص شده را توسط دریل سوراخ ، پیچ و رولپلاک نمایید ودر نهایت دستگاه را ابتدا از پیچ‌های بالا و سپس از پیچ  پایینی بر روی دیوار جایگذاری نمایید.

دستگاه حضور و غیاب

حالت دوم : نصب رومیزی
نصب رومیزی که باید پایه مطابق تصویر زیر نصب و دستگاه را روی میز کار قرار دهید.

دستگاه حضور و غیاب

 

 

  فصل دوم
منوی تنظیمات

برای ورود به بخش منوی دستگاه حضور و غیاب NP620 ، ابتدا انگشتی که تا بحال برای ثبت تردد به دستگاه حضوروغیاب معرفی نشده ، را روی سنسور دستگاه(وسط سنسور) با یک مکث کوتاه به مدت 5 ثانیه نگه دارید تا وارد منوی دستگاه شوید.

دستگاه حضور و غیاب

تذکر: در صورتی که برای دستگاه مدیر یا مدیر ارشد تعریف شده باشد ، جهت ورود به منو دستگاه نیاز به اثر انگشت مدیر دارید که اطلاعات تکمیلی موضوع در فصل دوم توضیح داده شده است.
تذکر: بعد از مدتی که وارد منو شدید اگر عملیاتی انجام ندهید دستگاه بطور اتومات از منو خارج میشود.

منو اصلی دستگاه NP620 شامل :
 Report: تهیه گزارشات تردد
 User: تعریف کاربر 
Attendance Setting:  تنظیمات دستگاه
Shift settings:  تنظیمات شیفت
Management Log: گزارشات مدیریتی

دستگاه حضور و غیاب

کار با منوی دستگاه :
جهت جابجا شدن بین گزینه‌های منو از گوشه سمت چپ سنسور برای حرکت به سمت پایین، گوشه سمت راست سنسور برای تایید(OK) و برای بازگشت به صفحه قبل یا انصراف  قسمت فوقانی سنسور را فشاردهید.(ESC).

دستگاه حضور و غیاب
ثبت کاربر
برای ثبت کاربر در دستگاه حضور و غیاب نویـن پــرداز ، پس از ورود به منــو با لمس سنسور گزینه (User) را انتخاب نمایید.

دستگاه حضور و غیاب
در مرحله بعد  گزینه (Enroll) را انتخاب و تایید نمایید.

دستگاه حضور و غیاب

در پنجره بعدی ،  ID به معنای شماره کاربری می باشد. لطفا این کد را به همراه نام پرسنلی که قصد ثبت نام آن را دارید یادداشت نمایید. نام‌کاربر(Name) را نیز می توان از طریق فایل اکسل که دربخش بعدی به اختصار توضیح داده میشود در دستگاه ثبت نمود.
در قسمت دپارتمان یا بخش)  ( Dept، برخی از قوانین مانند شیفت را می توانیم ، برای یک بخش بصورت کلی لحاظ کنیم ،که به اعمال دسته بندی دپارتمان ها می تواند کمک بسیار زیادی نماید. مثلا در صورتی که واحد اداری و کارگاهی دارای دو شیفت باشند،
می توانیم پرسنل اداری را در  (Dep1)و کارگران ساختمانی را در (Dep2) تعریف کنیم.

آشنایی با  3 سطح دسترسی دستگاه حضور و غیاب NP620:
کاربر(User)  : کلیه افرادی که فقط حق ثبت اثر انگشت و تردد در دستگاه را دارند (پرسنل)
مدیر(Manager) : Manager  تنها میتواند (user) ایجاد کند، شیفت کاری تعریف کند و گزارش بگیرد.
مدیرارشد (S.Manager): مدیر ارشد امکان دسترسی به کلیه گزینه های منو و اعمال تغییرات مدیریتی دستگاه  را دارد . تا زمانی که در دستگاه   (Super Manager)ایجاد نشده باشد، همان مدیر (Manager) حکم مدیرارشد (S.Manager ) را دارد.
در این دستگاه می توانیم 3 مدیر ارشد و 5 نفر مدیر تعریف کنیم.
توجه : دسترسی به منو تا زمانی که دستگاه فاقد (Manager)یا(S.Manager)باشد ، برای همه باز خواهد بود ؛ به محض تعریف یک مدیر، دسترسی به منو فقط برای مدیر یا مدیران امکانپذیر خواهد بود.
لازم بذکر است که با توجه به سطح دسترسی کامل به منودر حالت مدیر ارشد، توصیه می گردد تنها یک یا دو نفر از مدیران ارشد مجموعه در این حالت ثبت نام شوند.
تذکر : در صورت ثبت اثر انگشت مدیر یا مدیر ارشد منو باز نمی شود و اگر این شخص در دسترس نباشد، الزاما باید کلیه اطلاعات دستگاه شامل تردد ها، پرسنل، مدیران و... حذف شوند و دستگاه به تنظیمات کارخانه بازگردد؛ که انجام این عملیات منوط به تحویل دستگاه به شرکت نوین پرداز یا نمایندگی فروش شرکت می باشد ( امکان انجام این عملیات در خارج از محیط شرکت وجود ندارد).

پشتیبان گیری از اثرانگشت های ثبت شده پرسنل
جهت تهیه پشتیبان از اثرانگشت های ثبت شده در دستگاه برای ثبت کاربر در دستگاه حضور و غیاب نویـن پــرداز ، پس از ورود به منــو با لمس سنسور گزینهUser  را انتخاب نمایید.

 در مرحله بعد  گزینه   Synchronize user info را انتخاب و تایید نمایید.

دستگاه حضور و غیاب
پس از شنیدن پیغام عملیات انجام شد  (Action Success) ، حافظه جانبی را جدا نمایید.

دستگاه حضور و غیاب
اطلاعات دانلود شده در این مرحله در حافظه جانبی ، فایلی مشابه با تصویر صفحه بعد با فرمت اکسل بنام (EmployeeInfo.xls) ذخیره می گردد.

دستگاه حضور و غیاب

تصویر فایل خام اولیه

در فایل استخراج شده از دستگاه می توانید با تکمیل ستون Name نام و مشخصات پرسنل خود را وارد کرده(مطابق تصاویر زیر) و فایل مورد نظر را ذخیره نمایید ودوباره به فلش انتقال دهید. با انجام مجدد عملیات (Synchronize user info) که در مرحله قبل توضیح داده شد، تمام اطلاعات نام پرسنل در دستگاه قبلی بروزرسانی و یا حتی در دستگاه جدید از همین طریق قابل بازگردانی است.

دستگاه حضور و غیاب

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید بعد از عملیات (Synchronize user info) بر روی دستگاه اطلاعات مربوط به نام پرسنل در دستگاه حضور غیاب برای کد های تعریف شده در فایل قابل مشاهده می باشد.

دستگاه حضور و غیاب

مراحل تنظیم ساعت دستگاه
برای تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه ، ابتدا وارد منوی دستگاه شوید. با لمس بخش پیمایش سنسور دستگاه، گزینه Setting و کلید ok را فشار دهید. یک بار بخش پیمایش سنسور را بزنید تا روی گزینه Date & Time   قرار بگیرید. OK را بزنید تا پنجره بعدی ظاهر شود.

دستگاه حضور و غیاب
 جهت اعمال تغییرات ، با کلید پیمایش روی آن گزینه بروید و با لمس بخش تایید سنسور، OK را بزنید. به بعنوان مثال برای ویرایش ساعت دستگاه ، باید 2 بار کلید پیمایش را بزنید تا گزینه Time در حالت انتخاب قرار گیرد سپس با لمس بخش تایید روی سنسور OK را انتخاب نموده تا مکان نما روی عدد ساعت شمار قرار بگیرد. اگر بخواهید ساعت را ویرایش کنید باید OK را بزنید در غیراینصورت یک بار دیگر پیمایش را بزنید تا مکان نما روی قسمت دقیقه قرارگیرد و آن را تغییر دهید. روی هر موردی که باشید با زدن OK میتوانید ، آن مورد را به حالت ویرایش برده و با کلید پیمایش مقدار آن را تغییر دهید و با انتخاب دوباره OK آن را از حالت ویرایش خارج و ثبت نمایید. بعد از ویرایش ساعت، دقیقه و ثانیه بوسیله کلید پیمایش بروی دکمه  OK بروید و آن را انتخاب نمایید. پس از آن با Esc از منو خارج شوید.
تاریخ دستگاه که به میلادی می باشد نیز به همین روش قابل تنظیم خواهد بود.
دستگاه حضور و غیاب
تعریف اثر انگشت
پس از تعریف کد و نوع پرسنل وارد صفحه ثبت اثر انگشت آن خواهید شد. برای ثبت تردد پرسنل در این دستگاه تنها روش شناسایی  اثر انگشتی می باشد. سنسور اثر انگشت دریچه ورود اطلاعات فرد به سیستم می باشد. باید اثر انگشت های پرسنل با یک شماره کاربری منحصر به فرد به دستگاه معرفی شود.
 دستگاه حضور و غیاب

پس از انتخاب گزینه Fingerprint، باید اثر انگشت کاربر را ثبت و معرفی نمایید. برای تاییدکامل یک اثرانگشت 3 مرتبه باید انگشت پرسنل را روی سنسور قرار داده شود که با هر بار سبز شدن چراغ انگشت، نشانه ثبت صحیح اثرانگشت می باشد. درپایان با شنیدن پیغام صوتی «ثبت انجام شد» فرآیند ثبت یک اثرانگشت برای یک شخص به اتمام رسیده است. جهت بازگشت (Esc) را می زنیم و به همین ترتیب سایر پرسنل را معرفی می کنیم.

دستگاه حضور و غیاب


 نکات مهم در هنگام ثبت اثرانگشت:

دستگاه حضور و غیاب
1) برای ثبت اثرانگشت ، انگشت خود را وسط و کاملا مماس با صفحه سنسور قرار دهید.
2) انگشت را هنگام ثبت حرکت ندهید.
3) انگشت را کاملا تمیز نمایید، بصورتی که فاقد آلودگی ، برجستگی یا چربی باشد.
4) اگرانگشت خشک ، خیس ، مبهم ، وصدمه دیده باشد از انگشت دیگر استفاده نمایید.
5) درصورت خشک بودن انگشت با بخاردهان خود کمی آن را مرطوب نمایید.
توجه :اگر اثر انگشت واضح نمی باشد، بهتر است دو یا سه بار اثرانگشت را ثبت نمایید.
پیشنهاد میشود برای هرنفر بیش ازدواثر انگشت ثبت شود. بعنوان مثال تصویر زیر بیانگر ثبت دو اثر انگشت برای یکی از پرسنل می باشد.

دستگاه حضور و غیاب

 


فصل سوم
دریافت گزارشات از دستگاه

برای دریافت ترددهای پرسنل از دستگاه ابتدا حافظه جانبی(Flash) را به دستگاه متصل کنید. منوی دستگاه ظاهر میشود وارد گزینه Report) ) شوید و بوسیله دکمه پیمایش گزینه (Attendance Report) را انتخاب نمائید.

دستگاه حضور و غیاب

سپس در پنجره بعدی باید بازه تاریخ را مشخص نمائید. برای تغییر بازه تاریخ ابتدا با لمس بخش پیمایش سنسور روی قسمت تاریخ شروع(From) بروید OK را بزنید، تا حالت ویرایش فعال شود ابتدا سال در حالت انتخاب قرار داردسپس با انتخاب دکمه OK آن را در حالت ویرایش فعال نمایید.با دکمه پیمایش میتوان مقدار سال را تغییر داد و جهت تایید دکمه OK را بزنید، تا از حالت ویرایش خارج شود. سپس دکمه پیمایش را یک بار بزنید تا عدد ماه به حالت انتخاب برود و مطابق با آن مقادیر ماه و روز را میتوانید تغییر دهید. دکمه OK را انتخاب نمائید تا اصلاحات تایید شود همچنین به همین روش میتوانید تاریخ پایان گزارش (To) را مشخص نمائید. در پایان با لمس قسمت تایید سنسور و انتخاب دکمه OK  گزارش ترددها را روی حافظه جانبی ذخیره می نماید.

دستگاه حضور و غیاب
پس از شنیدن پیغام «عملیات انجام شد» و نمایش عبارت (Action Success) رو دستگاه می توانیدحافظه جانبی را از دستگاه جدا نمایید. بدیهی است که در حین ثبت اطلاعات روی حافظه جانبی (فلش) به هیچ عنوان نباید آن را از دستگاه حضورو غیاب جدا نمایید. پس از مشاهده پیام تایید می توانید  فلش را از دستگاه جدا نموده و جهت ورود اطلاعات تردد به پرسنل آن را به رایانه خود متصل نمایید.

دستگاه حضور و غیاب

توجه : به این نکته دقت داشته باشید که دریافت ترددهای پرسنل تنها در بازه یک ماهه در دستگاه حضور و غیاب NP620 امکانپذیر می باشد. در صورتی که نیاز به تغییر تاریخ تهیه گزارش داشته باشید می توانید تاریخ را طبق راهنمایی های انجام شده تغییر دهید.

توجه : به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است در برخی از مواقع ،تهیه خروجی از دستگاه در فلش هایی با حجم بالا با مشکل مواجه شود ، در صورت بروز چنین مشکلی لطفا از یک فلش با ظرفیت پایین تر استفاده نمایید.( ترجیحا فلش هایی با ظرفیت 2 ، 4 یا 8 گیگ )

 

آموزش تصویری دستگاه حضوروغیاب مدل NP620

http://www.aparat.com/embed/Xor7y?data[rnddiv]=15239573075862468&data[responsive]=yes">>