فصل اول : آشنایی با دستگاه ها و تنظیمات اولیه

- امکانات دستگاه NP586

 • ظرفیت ثبت 300 تصویر چهره
 • ظرفیت اثر انگشت :10.000  عدد
 • معرفی 10 اثر انگشت برای هر شخص
 • ظرفیت کارت RFID :1000 عدد
 • ظرفیت ثبت تردد : 200.000 تردد
 • دارای قابلیت Access Control
 • ارتباط آنلاین دستگاه با نرم افزار حقوق و دستمزد (از طریق کابل شبکه)   
 • دریافت اطلاعات تردد پرسنل توسط فلش
 • سخنگو و منوی فارسی
 • صفحه نمایش 8/2 اینچی
 • پردازشگر 32 بیتی
 • زمان تشخیص : کمتر از 5/0 ثانیه
 • درجه حرارت مناسب : 0 تا 45 درجه سانتیگراد


- امکانات دستگاه NP566

 • ظرفیت ثبت 300 تصویر چهره

 • ظرفیت کارت RFID :1000 عدد (اختیاری)
 • ظرفیت ثبت تردد : 200.000 تردد
 • ارتباط آنلاین دستگاه با نرم افزار حقوق و دستمزد (از طریق کابل شبکه)
 • دریافت اطلاعات تردد پرسنل توسط فلش
 • سخنگو و منوی فارسی
 • صفحه نمایش 8/2 اینچی
 • پردازشگر 32 بیتی
 • زمان تشخیص : کمتر از 5/0 ثانیه
 • درجه حرارت مناسب : 0 تا 45 درجه سانتیگراد

 

متعلقات و لوازم جانبی دستگاه ها

 

روش نصب بر روی دیوار

برای نصب دستگاه بر روی دیوار ابتدا پنل نگهدارنده را از دستگاه جدا کنید و با نگهداشتن آن روی دیوار، محل های مربوط به پیچ ها را علامت گذاری نمائید. سپس بعد از سوراخکاری محل پیچ ها، پنل نگهدارنده دستگاه را توسط پیچ و رولپلاک بر روی دیوار نصب کنید.در نهایت دستگاه را بر روی پنل نگهدارنده سوار کرده و توسط پیچ های قسمت زیرین، دستگاه را به پنل پیچ و ثابت نمائید .

نکته1: دستگاه‌ ها باطری داخلی ندارند و در زمان قطعی برق می‌توانید با تهیه کابل ارتباط با پاور بانک و اتصال به یک پاوربانک برق مورد نیاز دستگاه را تامین نمایید.

نکته2: بر اساس میزان قد نرمال جامعه ( 170 سانتی متر )، دستگاه را در فاصله 120 سانتی متری از سطح زمین نصب نمایدو در هنگام ثبت تردد با چهره، پرسنل در فاصله 70 سانتی متری دستگاه قرار بگیرند.

نکته3:  دستگاه را به گونه ای نصب کنید که منبع نوری (خورشید یا چراغ) مقابل دوربین دستگاه قرار نگیرد.

 

ضمنأ از نصب دستگاه در محیط های باز خودداری کرده و تعریف پرسنل را در محیطی که قصد استفاده از دستگاه را دارید انجام دهید.

 

 

منوی تنظیمات

جهت ورود به منوی تنظیمات دستگاه ابتدا کلید MENU را فشار دهید. اگـر بـرای دسـتـگـاه مدیـر تـعـریـف شـده باشــد با پیــغـام «تـایـیـد مـدیــر لازم اسـت ...» مـــواجـــه خــواهـیـــد شد و ورود به منـــوی تنـظـیمـات تـنـها توسط ثبت چهره، اثر انگشت و یا کارت تعریف شده برای مدیر امکان‌پذیر خواهد بود.

نکته : برای ورود به منوی تنظیمات با استفاده از کد کاربر ابتدا کلید Menu  را فشار دهید،‌سپس “0” را بزنید،پس از نمایش شناسه و رمز،‌ کد کاربری و رمز را وارد نمایید.

 

تنظیمــات تاریخ و ساعت

جهت تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه ها، ابتدا وارد صفحه «تنظیمات» شده و سپس منوی «پایه» و بعد «تاریخ و ساعت» را انتخاب نمایید. درپتجره ظاهر شده میتوانید روز، ماه، سال، ساعت، دقیقه و ثانیه را توسط کلیدهای صفحه کلید دستگاه، اصلاح نمایید و اگر نیاز به اصلاح نباشد تنها کلید«OK»را فشار دهید.

 

فصل دوم : تنظیمات کاربری

ثبت کاربر و ویرایش مشخصات

جهت تعریف کاربر جدید، با فشردن کلید منو، وارد تنظیمات دستگاه شده و توسط کلیدهای جهت‌نما بر روی گزینه «کاربر» رفته و با فشردن OK آن را تایید نمایید . در صفحه بعد، پس از انتخاب گزینه «ثبت نام» در پنجره ظاهر شده کد کاربر را وارد نمائید. (بدلیل اینکه در مراحل بعدی این کد مورد نیاز می باشد حتما کد و مشخصات کاربر را یادداشت نمایید) با وارد نمودن کد کاربر جدید و تایید آن به مرحله تعریف نام کاربر وارد خواهید شد . از آنجا که می توانید این مشخصات را در نرم افزار حقوق و دستمزد نوین‌پرداز بصورت مجزا و کاملتر ثبت نمایید، به جهت سهولت و تسریع در فرآیند ثبت‌نام، در این پنجره نام کاربر را بدون هیچ تغییری تایید کنید تا به مرحله بعدی ثبت اطلاعات کاربر وارد شوید. در پنجره ظاهر شده می توانید نحوه تشخیص کاربر، هنگام ثبت تردد را انتخاب کنید.

 

روش های ثبت نام کاربر

1- روش تشخیص چهره

این دو دستگاه حضورغیاب  دارای دوربین تشخیص چهره می‌باشند. جهت شناسایی و تعریف چهره کاربر، ازمنو گزینه «چهره» را انتخاب نمایید.


در این مرحله پیغام صوتی چشمان خود را در مقابل کادر سبز نگه دارید شنیده خواهد شد، کاربر بایستی بطور صحیح مقابل دستگاه حضورغیاب ایستاده، که چشمان او در کـادر سبـز قرار گیـرد. به دوربین نگاه کرده و منتظر بماند تا دستگاه بطور کامل چـهــره را شنـاسـایی و پیـغام «ثبت موفق!» ظاهـر گـردد.

نکته1: در نظر داشته باشید در هنگام ثبت چهره پرسنل نور محیط مناسب باشد و بخاطر داشته باشید همـواره از تابـش نـور مستقیـم به لنز دستگاه جلـوگیـری شـود. نکته2: توجه داشتـه باشیـد در هنگـام تـعریـف چـهـره از حرکات اضافی جلوی دستگاه اکیـداً خودداری فرمائید. همچنیـن حتما ابتدا دستـگـاه را در جای مناسب نصب کنیـد، سپس نسبت به  ثبت چهـره کاربر جدید اقدام نمایید.

 

 

 2- روش تشخیص اثر انگشت

علاوه بر روش تشخیص چهره می‌توان از اثرانگشت کاربر برای ثبت تردد نیز استفاده کرد. به منظور تعریف اثرانگشت در صفحه بازشده، این بار گزینه «انگشت» را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است از تمام ده انگشت کاربر می‌توان نمونه ‌برداری کرد.

در ایـن مرحـله دستـگاه حضـور و غیـاب جهـت ثبـت بهتـریـن حالـت ایـن امــکان را می دهــد کـه  3 بــار از هــر اثــر انگشــت نمـونــه بــرداری شـود. کاربـــر بایـــد انگشــت را بــر روی سنسـور اثر انـگشت نگه داشته تا پیـغـام «ثبـت مـوفـق!» مشـاهـده شود. پس از آن میتوان انگشت های بعدی کاربــر را بـه همیـن ترتیب ثبت نمود. بـرای ثبـت انـگشتهای دیگر در ایـن مرحله از کلید OK اسـتـفـاده نمایید.

 3- روش تعیین رمز عبور

روش سوم تشخیص کاربر هنگام ثبت تردد، کد کاربری و رمز عبور می باشد.

 جهت تعریف رمز پس از انتخاب گزینه «رمز عبور»  یک کلمه‌ عبور که می‌تواند حداکثر 9 رقم باشد وارد و با انتخاب  «OK» دستگاه، در کادر دوم، دوباره همان رمز را وارد نمایید.

لازم به ذکر است بدلیل پایین بودن ضریب امنیتی این روش پیشنهاد می‌شود از تعریف رمز برای کاربر خودداری نمایید.

 

 

 4- روش تشخیص کارت

روش چهارم، تعریف کارت شناسایی برای کاربر می‌باشد. برای تعریف کارت تنها کافیست پس از تایید بر روی گزینه «کارت»، کارت شناسایی مورد نظر را جلوی دستگاه حضورغیاب نگه داشته تا کارت برای کاربر، شناسایی و تعریف گردد. جهت ویرایش مشخصات کاربر تعریف شده، در منوی «کاربر» گزینه «ویرایش» را انتخاب نمایید. یکی از مهمترین گزینه‌های ویرایش مشخصات کاربر، گزینه دسترسی می باشد که میتوان در دو سطح کاربر و مدیـر تـعـریـف  نـمـــود. 

 - سـطـح دستـرســی «کاربر»: شـخصـــی که تنها می تواند ثبت تردد انجام داده و بـه منوی تنظیمات دستـــگــاه دسـترسـی نخواهد داشت.

- سطح دسترسی «مدیر»: شخصی است که می تواند وارد منوی دستگاه شود و دسترسی به  تمامی امکانات دستگاه برای او امکان پذیر خواهد بود.

نکته : اگر برای دستگاه، مدیر تعریف گردد، ورود به منوی تنظیمات دستگاه حضورغیاب تنها توسط تشخیص چهره، اثر انگشت وکارتی که برای مدیر تعریف شده است امکان ‌پذیر می‌باشد.

 

 

ثبت مرخصی و مأموریت

به طور پیش‌فرض دستگاه در حالت «عادی» است که تمامی ترددهای ورود و خروج در این  وضعیت ثبت می‌شوند. درصورتی که بخواهید تردد پرسنل را درحالت‌های مرخصی یا ماموریت ساعتی و.... ثبت کنید، بایستی قبل از ثبت تردد با کمک کلیدهای تابعی حالت دستگاه را به وضعیت مرخصی، ماموریت ساعتی و... تغییر داده و سپس تردد را ثبت نمائید. همچنین در این نوع تردد، کلیدهای تابعی باید قبلا در نرم افزار حضورغیاب و در بخش «انواع تردد» تعریف شود تا تردد پرسنل مطابق آن از دستگاه در نرم‌افزار دریافت و پردازش شود.

 

دریافت اطلاعات از دستگاه

جهت دریافت گزارشات تردد پرسنل از دستگاه ابتدا فلش را به محل تعبیه شده در سمت چپ دستگاه متصل نموده،

از طریق منو وارد صفحه «گزارش» شده

سپس گزینه «ترددها» را انتخاب نمایید.

در این مرحله پیغام «رمزشود؟» ظاهر می‌گردد که با فشردن کلید انصراف ESC دستگاه شروع به ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی فلش خواهد کرد.

منتظر بمانید تا این عملیات بطور کامل انجام گردد. در پایان پیغام دانلود موفق ظاهر می‌گردد و می‌توانید پس از فشردن کلید تایید، فلش را از دستگاه جدا نمایید.

نکته : از جدا نمودن فلش در هنگام عملیات ذخیره سازی اطلاعات اکیداً خودداری فرمایید.

 

 

 

فصل سوم : تنظیمات آنلاین

تنظیمات شبکه و ارتباط  آنلاین با نرم افزار

دریافت اطلاعات بصورت آنلاین این امکان را فراهم می‌ نماید که بتوان در هر لحظه اطلاعات تردد پرسنل را از دستگاه دریافت و در نرم‌افزار حضورغیاب مشاهده نمود.  جهت تنظیمات ارتباط آنلاین در دستگاه حضورغیاب پس از ورود به «منو»، گزینه «تنظیمات» و سپس گزینه «شبکه» را انتخاب نمایید.

 


در صفحه ظاهر شده گزینه «شبکه» را بافشردن کلید OKانتخاب نمایید تا جهت تنظیم ارتباط شبکه وارد صفحه بعدی شوید. 

IP دستگاه ، بصورت پیش فرض 192.168.1.224  می باشد که در صورت تمایل، میتوانید یک آدرس IP آزاد در شبکه را به دستگاه اختصاص دهید. فرمت ماسک شبکه، بصورت 255.255.255.0  می باشد.

 

ارتباط آنلاین لحظه ای

در روش ارتباط آنلاین ، نرم‌افزار در بازه‌های زمانبندی شده (مثلا هر ده دقیقه یکبار) اقدام به برقراری ارتباط با دستگاه و دریافت ترددهای ثبت شده می نماید.جهت دریافت و پردازش در لحظه (آنی) تردد پرسنل از طریق دستگاه حضورغیاب، وارد منوی «تنظیمات» دستـگـاه شـده و گزینه «شبکه» را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده و در قسمت «IPسرور»  باید IP رایانه ای که نرم افزار حضورغیاب روی آن نصب است، ثبت شود. بعنوان مثال همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود، IP سیستمی که نرم افزار بر روی آن نصب می باشد 192.168.1.200 است که در قسمت مورد نظر درج شده است. پورت سرور بصورت پیش فرض در دستگاه و نرم‌افزار 7005 می‌باشد، که در صورت نیاز به تغییر باید در هر دو قسمت اصلاح شود.

 

فصل چهارم : راهنمای سیستم کنترل تردد

نصب سیستم کنترل تردد و ارتباط با قفل های برقی درب (Access Control)

Access Control یا سیستم کنترل تردد به یک مجموعه این امکان را می‌دهد تا ورود افراد را به یک مکان خاص کنترل کند به نحوی که تنها افرادی که به وسیله روش های مختلف کنترل دسترسی برای دستگاه تعریف شدند اجازه ورود، استفاده یا بازدید را داشته باشند.
برای تنظیم و نصب این قابلیت با توجه به تصویری که در صفحه بعد آمده عمل می کنیم، به این شکل که از خروجی GND قفل الکترونیک ، یک سیم به COMدستگاه،‌سنسور درب و به کلید پشت درب متصل می‌کنیم. سپس خروجی NO دستگاه را به قسمتPUSH منبع تغذیه قفل وصل می‌کنیم. حال از PUSH دستگاه یک سیم  به کلید پشت درب و در نهایت COM منبع تغذیه را به منفی و NO  را به مثبت وصل می‌کنیم.