شاید در گذشته خیلی دور ، مدیریت تردد یا نظارت بر ورود و خروج کارمندان واژه ای نامفهوم بشمار می آمد . و از دلایل آن می توان به کوچک بودن مشاغل و کسب و کار ، کوتاه بودن مسیر خانه تا محل کار و اطمینان متقابل کارفرما و کارمند اشاره نمود . با پیشرفت زمان و اضافه شدن کارگاه ها ،کارخانه ها و ادارات کوچک ، نظارت بر ورود و خروج کارمندان به امری اجتناب ناپذیر و مهم تغییر کرد . در آن زمان ساعت کاری کارمندان بصورت دستی و توسط سرپرست مجموعه انجام می گرفت که احتمال اشتباه ، امری کاملا عادی و پذیرفته شده بود . از آنجا که همیشه نیاز مادر اختراع است . در سال 1888 اولین دستگاه حضور و غیاب ( معروف به دستگاه کلید و نوار ) توسط ویلارد باندی که یک جواهر فروش نیویورکی بود اختراع شد . این ماشین از چرخ دنده های متعددی که توسط حرکت ساعت کنترل می شدند تشکیل شده بود که قادر به چاپ زمان تردد بر روی نوار کاغذی بود . هر کارمند با وارد کردن شماره کلید اختصاصی خود به ماشین ، ساعت کاری خورد را ثبت می نمود. و این اختراعات از همان سال 1888 توسط دکتر الکساندر دی با نام دستگاه حضوروغیاب دی ، سال 1894 توسط دانیل ام کوپر به نام دستگاه روچستر ( اولین دستگاه حضور و غیاب کارتی ) ، در سال 1938 اولین دستگاه تمام اتوماتیک با ثبت ورود و خروج کارمندان به صورت دقیق روز ، ساعت و دقیقه ادامه داشت و امروزه با ظهور و پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر، نسل های جدید دستگاه های حضوروغیاب در دسته های کارت هوشمند و بیومتریک عرضه می شوند .

دستگاه حضوروغیاب مشهور به "دی" اختراع در سال 1888 توسط دکتر الکساندر دی
اولین دستگاه حضور و غیاب
دستگاه حضوروغیاب کلید و نوار اختراع در سال 1888 توسط ویلارد باندی
اولین دستگاه حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک ، دستگاه هایی هستند که بر اساس روش های هوشمند اتوماتیک ، هویت کارمند را بر اساس ویژگیهای فیزیولوژیکی تشخیص یا تایید می نماید . که از این ویژگی ها می توان به اثر انگشت ، چهره ، کف دست و یا صدا اشاره نمود . فناوری تشخیص چهره توسط دستگاه های حضور و غیاب بدلیل مزایایی همچون دقت بالا ، سطح پایین دخالت فرد و ظریب امنیتی بالاتر نسبت به دیگر دستگاه ها در طی بیست سال گذشته در عرصه صنعتی و علمی مورد توجه قرار گرفته است . شرکت نرم افزاری نوین پرداز نیز با توجه به نیاز مشتری پا به عرصه واردات انواع دستگاه حضور و غیاب از جمله دستگاه های بیومتریکی با فناوری اثر انگشت و تشخیص چهره نموده است .

انواع دستگاه حضوروغیاب این شرکت عبارتند از :

NP620

NP620 : این مدل که کوچکترین و ارزان ترین دستگاه حضوروغیاب می باشد با بهره مندی از سنسور اثر انگشت نوری نسل جدید و ارتباط آفلاین ( توسط فلش ) با نرم افزار حقوق و دستمزد نوین پرداز گزینه ای مناسب جهت اصناف کوچکی می باشد که امکان استفاده از ارتباط آنلاین توسط کابل شبکه یا وای فای نداشته .

NP261

NP261 : نحوه تشخیص هویت در این دستگاه به سه روش اثر انگشت ، کارت و یا رمز انجام می پذیرد . کیبورد در نظر گرفته شده و منوی فارسی باعث سهولت در امر کار کردن با این دستگاه شده . ارتباط آفلاین و آنلاین ( توسط کابل شبکه ) از دیگر مزایای دستگاه حضوروغیاب NP261 بوده .

NP2815

NP2815 : دستگاه حضوروغیاب NP2815 علاوه بر امکانات دستگاه NP261 ، امکان کنترل درب های اتوماتیک و قفل های برقی که اصطلاحا رله نامیده می شود و فناوری Anti-Pass Back را دارا می باشد . همچنین ارتباط در این مدل بصورت آفلاین و آنلاین ( توسط کابل شبکه ) می باشد.

NP586

NP586 : اولین مدل دستگاه حضوروغیاب نوین پرداز که علاوه بر تشخیص اثر انگشت ، کارت و رمز از فناوری پردازش چهره بهره برده ، دو دوربین تشخیص چهره VGA و دید در شب باعث شده تا تشخیص هویت فرد در کم نورترین مکان ها امکان پذیر باشد . از مزایای دیگر این دوربین ها می توان به تشخیص تمایز بین یک فرد زنده و یک عکس اشاره نمود که امکان سوء استفاده و خطا را به صفر کاهش داده . نوع ارتباطی این دستگاه نیز بصورت آفلاین و آنلاین ( توسط کابل شبکه ) می باشد .

NP395

NP395 : از جمله پرطرفدارترین دستگاه های حضوروغیاب نوین پرداز می توان به این دستگاه اشاره نمود . با بهره مندی از تمامی امکانات مدل NP586 و علاوه بر آن ارتباط آنلاین بصورت بی سیم و از طریق wifi با نرم افزار حقوق و دستمزد نوین پرداز . سیستم عامل این دستگاه لینوکس بوده و قابلیت تشیخص چهره تا 80 سانت را دارا می باشد . کنترل درب ای اتوماتیک و قفل های برقی ، ارتباط با کارتخوان پشت درب ( Weigned Reader ) از دیگر مزایای این دستگاه می باشد .

از جمله مزایای دستگاه های حضوروغیاب نوین پرداز می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • گارانتی 18 ماهه
  • کیفیت بالا و تضمین شده
  • سرعت بالا در تشخیص هویت
  • قیمت مناسب
  • خدمات پس از فروش 5 ساله
  • امکان ارتباط آفلاین و آنلاین با نرم افزار حقوق و دستمزد نوین پرداز
  • مناسب برای تمامی اصناف از کسب و کارهای کوچک تا کارخانه ها و ادارات بزرگ