فصل اول : آشنایی با دستگاه و تنظیمات اولیه

- امکانات دستگاه NP620

 • قابلیت ثبت تردد : 100،000 تردد
 • ظرفیت اثر انگشت :1000  عدد
 • قابلیت اتصال به قفل های برقی ( Access Control ) (اختیاری)
 • ظرفیت کارتRFID  : 1000 عدد (اختیاری)
 • سخنگو فارسی و انگلیسی -  زبان منو: انگلیسی
 • اندازه صفحه نمایش: 8/1 اینچ
 • نوع پردازشگر: 32 بیتی
 • زمان تشخیص : کمتر از 0.1 ثانیه
 • ولتاژ و جریان ورودی:  5 V : D C 1000 mA
 • درجه حرارت مناسب : 0 تا 45 درجه سانتی گراد
 • دریافت اطلاعات تردد پرسنل از طریق فلش

 

متعلقات و لوازم جانبی دستگاه ها

 

روش نصب بر روی دیوار

برای نصب دستگاه بر روی دیوار باید ابتدا برگه ای مشابه تصویر مقابل که بعنوان شابلون محل سوراخکاری پیچها، در جعبه قرار داده شده است را بر روی دیوار نگه داشته و محل های مشخص شده را علامت گذاری نمائید. سپس توسط دریل، محل های علامت گذاری شده را سوراخ  نموده و پیچ و رولپلاک نمایید و در نهایت دستگاه را در محل جایگذاری کنید.

 

 

روش نصب رومیزی

جهت استفاده از دستگاه به حالت رومیزی، بایستی ابتدا پایه مربوطه را که به همراه دستگاه، داخل جعبه می باشد را درقسمت پایین پشت دستگاه در محل شیار مربوطه نصب نمائید.  

 

منوی تنظیمات

برای ورود به بخش منوی دستگاه ، ابتدا انگشتی که تا بحال برای ثبت تردد به دستگاه معرفی نشده است را روی سنسور دستگاه ( وسط سنسور ) به مدت حداقل 5 ثانیه نگه دارید تا منوی دستگاه نمایان شود.

 نکته: در صورتیکه قبلا بر روی دستگاه، مدیر یا مدیر ارشد تعریف شده باشد، ورود به منوی دستگاه فقط با اثر انگشت مدیر امکان پذیر خواهد بود.

 

روش کار با منو

جهت جابجا شدن در منوها به سمت پایین( ) ، توسط انگشت خود، نیمه سمت چپ سنسور اثر انگشت را لمس نمائید.برای تایید (OK) ، نیمه سمت راست سنسور اثر انگشت را لمس نمائید.برای بازگشت به صفحه قبل یا انصراف (ESC) ، قسمت بالای سنسور را لمس نمایید.

 

گزینه های منو اصلی

گزینه های منوی اصلی Menu بشرح زیر است.

 - Report: تهیه گزارشات تردد

- User: تعریف کاربر

- Settings:تنظیمات دستگاه 

- Shift settings:  تنظیمات شیفت  

- Management Log: گزارشات مدیریتی

 

تنظیمــات تاریخ و ساعت

ابتدا وارد منوی دستگاه شوید و با پیمایش رو به پایین، روی گزینه (Setting) تائید نمائید. یک بار کلید پیمایش را بزنید تا روی گزینه (Date & Time)قرار بگیرید و سپس تائید نمائید تا پنجره بعدی ظاهر شود. جهت اعمال تغییرات ، با کلید پیمایش روی گزینه مربوطه بروید و تائید را بزنید. به بعنوان مثال برای ویرایش ساعت دستگاه، 2 بار که کلید پیمایش را بزنید روی گزینه(Time)قرار میگیرید و(OK)را بزنید، تا مکان نما روی عدد ساعت قرار بگیرد. اگر بخواهید ساعت را ویرایش کنید باید(OK)را بزنید وگرنه یک بار دیگر پیمایش را بزنید تا مکان نما روی دقیقه برود. روی هر موردی که باشید با زدن(OK)می‌توانید ، آن مورد ر ا به حالت ویرایش ببرید و با کلید پیمایش مقدار آن تغییر می‌کند و زدن دوباره (OK)آن را از حالت ویرایش خارج می نماید. بعد از ویرایش ساعت، دقیقه و ثانیه بوسیله کلید پیمایش روی (OK)تائید نمائید و سپس با Esc از منو خارج شوید.

 

فصل دوم : تنظیمات کاربری

نحوه ثبت کاربر

برای ثبت کاربر در دستگاه حضورغیاب، پس از ورود به منو (Menu)، با لمس نیمه سمت چپ سنسور«»، گزینه «User» را به حالت انتخاب در آورده و سپس با لمس نیمه سمت راست سنسور«OK»، آنرا تائید نمائید تا وارد صفحه ثبت کاربر شوید.

در مرحله بعد  گزینه (Enroll) را به روش قبل انتخاب و تایید نمایید. در پنجره بعد ID نمایش داده شده را همراه با نام  کاربر روی کاغذ یادداشت نمایید. (این ID از این به بعد بعنوان کد سخت افزاری کاربر در دستگاه خواهد بود که د ر نرم افزار حضور غیاب در هنگام تعریف پرسنل به این کد نیاز می باشد) در این مرحله نیازی به وارد کردن نام کاربر(Name) نمی باشد. نام کاربر از داخل نرم افزار حضور غیاب شرکت نوین پرداز و از طریق فایل اکسل که به اختصار در بخش بعدی توضیح داده شده است قابل ثبت می باشد.

در قسمت دپارتمان (Dept)، برخی از قوانین (مانند شیفت) را می‌توانید تعیین کنید. مثلا اگر واحد اداری و کارگاهی دارای دو شی فت مختلف می باشند، می‌توانید پرسنل اداری را در ( 1 Dep) و کارگران ساختمانی را در ( 2 Dep) تعریف کنید. این قسمت را نیز می توان از طریق نرم افزار حضور غیاب شرکت نوین پرداز، درج یا ویرایش نمود.در قسمت (Priv) می توانیم سطح دسترسی کاربر را مشخص کنیم که انواع سطح دسترسی به شرح زیر می باشد.

 

سطوح دسترسی دستگاه

سطح دسترسی کاربر (User): کلیه افرادی که فقط حق ثبت اثر انگشت جهت ثبت ساعت ورود یا خروج در دستگاه را دارند (پرسنل) بایستی با این سطح دسترسی تعریف شوند.

سطح دسترسی مدیر(Manager): کاربری که سطح دسترسی مدیر داشته باشد میتواند کاربر جدید و همچنین شیفت کاری در این دستگاه تعریف کند و امکان گزارش گیری نیز دارد.

سطح دسترسی مدیر ارشد(S. Manager): تا زمانی که کاربری با سطح دسترسی مدیر ارشد در دستگاه تعریف نشده باشد کاربر با سطح دسترسی مدیر نیز حکم مدیر ارشد خواهد داشت.

مدیر ارشد امکان دسترسی به کلیه گزینه های منو و اعمال تغییرات مدیریتی دستگاه را دارد . لذا توصیه می‌گردد تنها یک یا دو نفر از مدیران ارشد مجموعه، این سطح دسترسی را داشته باشند.

در این دستگاه می توانید حداکثر 3 نفر با سطح دسترسی مدیر ارشد و 5 نفر با سطح دسترسی مدیر تعریف نمائید.

نکته: دسترسی به منوی دستگاه تا زمانی که برای دستگاه کاربری با سطح دسترسی مدیر یا مدیر ارشد تعریف نشده باشد برای عموم باز خواهد بود لذا به محض تعریف یک مدیر، دسترسی به منو فقط برای مدیر امکان‌پذیر خواهد بود و اگر این شخص در دسترس نباشد ، الزاما باید کلیه اطلاعات دستگاه شامل تردد ها ، مدیران و... حذف شود و دستگاه به تنظیمات کارخانه بازگردد.  که انجام این عملیات منوط به تحویل دستگاه به واحد پشتیبانی شرکت نوین پرداز یا نمایندگی فروش شرکت می‌باشد و در خارج از شرکت این امکان وجود ندارد.

 

تعریف اثر انگشت

پس از تعریف کد و نوع پرسنل وارد صفحه ثبت اثر انگشت خواهید شد.

در این دستگاه روش شناسایی، فقط اثر انگشت می باشد و برای هر کاربر میتوان حداکثر 3  انگشت ثبت نمود. در این صفحه جهت ثبت اثر اولین انگشت روی تائید بزنید تا وارد صفحه بعد شوید.

در صفحه ثبت اثر انگشت باید یک انگشت کاربر را 3 مرتبه روی سنسور قرار داده ، تا سه بار اسکن و پیغام (ثبت انجام شد) شنیده شود، سپس بازگشت (Esc) را میزنید و به همین ترتیب میتوانید در صورت نیاز دو تا انگشت دیگر کاربر را نیز ثبت نمائید.

 

 

روش قرار دادن انگشت روی سنسور

1) برای ثبت اثرانگشت، انگشت خود را وسط و کاملا مماس با صفحه سنسور قرار دهید.

2) انگشت را هنگام ثبت حرکت ندهید.

3) انگشت باید فاقد آلودگی ، برجستگی یا چربی باشد.

4) اگر انگشت کاربر خیس و یا صدمه دیده باشد از یک انگشت دیگر استفاده نمایید.

نکته: اگر اثر انگشت واضح نمی باشد، بهتر است دو یا سه بار اثرانگشت را ثبت نمایید. پیشنهاد می‌شود برای هرنفر بیش از یک انگشت ثبت شود.

 

پشتیبان گیری از اثر انگشت های ثبت شده پرسنل

جهت تهیه پشتیبان از اثرانگشت های ثبت شده در دستگاه، پس از ورود به منــو، گزینه User را انتخاب نمایید.  در مرحله بعد فلش را به پورت USB دستگاه متصل نموده و سپس گزینه Synchronize user info را انتخاب و تایید نمایید.چند لحظه منتظر بمانید و پس از مشاهده پیغام (Action Success)، فلش را جدا نمایید. اطلاعات ترددها داخل فلش با فرمت اکسل و با نام (EmployeeInfo.xls) ذخیره می گردد.

 

فایــل خام اولیــه

در فایل استخراج شده از دستگاه می توانید در ستون Name ، نام پرسنل خود را وارد کرده (مطابق تصاویر راهنما) و فایل را روی فلش ذخیره نمایید و با اتصال مجدد فلش به دستگاه و انجام عملیات  Synchronize User Info ، تمام اطلاعات نام پرسنل را در دستگاه بروزرسانی نمائید. همچنین میتوانید بر روی دستگاه های دیگر نیز همین اطلاعات را انتقال دهید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید بعد از عملیات  Synchronize User Info بر روی دستگاه، اطلاعات مربوط به نام پرسنل در دستگاه حضور غیاب برای کد های تعریف شده در فایل قابل مشاهده می باشد.

 

دریافت گزارشات از دستگاه

برای دریافت ترددهای پرسنل از دستگاه، ابتدا فلش را به دستگاه متصل کنید. منوی دستگاه ظاهر می‌شود وارد گزینه (Report)شوید و درمنو به پایین بروید و گزینه (Attendance Report) را انتخاب نمائید. سپس در پنجره بعدی باید بازه تاریخ را مشخص نمائید. برای تغییر بازه تاریخ روی تاریخ شروع بروید (OK)را بزنید، تا حالت ویرایش فعال شود.

 

در این لحظه سال در حالت انتخاب قرار دارد و با زدن کلید (OK)به حالت ویرایش می‌رود و با لمس قسمت پیمایش می‌توان سال را تغییر داد کلید (OK)را بزنید تا از حالت ویرایش خارج شود. سپس قسمت پیمایش را یک بار دیگر لمس کنید تا عدد ماه به حالت انتخاب برود و همانطور که برای سال انجام دادید ماه و روز را میتوانید تغییر دهید.

(OK)را انتخاب نمائید تا اصلاحات انجام شود و همین‌طور می‌توانید تاریخ پایان گزارش را مشخص نمائید. کلید(OK) گزارش تردد ها را روی فلش ذخیره می نماید. در حین ثبت اطلاعات روی فلش به هیچ عنوان نباید آن را از دستگاه جدا نمایید. پس از مشاهده پیغام (Action Success) ، حافظه جانبی را جدا نمایید و جهت ورود اطلاعات تردد به نرم افزار حضور غیاب نوین پرداز، آن را به رایانه خود متصل نمایید.

نکته: بصورت پیش فرض دریافت ترددهای پرسنل در یک بازه یک ماهه در دستگاه حضور و غیاب NP620 امکان‌پذیر می باشد. در صورتی که نیاز به تغییر تاریخ تهیه گزارش داشته باشید می توانید تاریخ را طبق راهنمایی انجام شده تغییر دهید.

نکته: امکان دارد گاهی اوقات جهت تهیه گزارشات در هنگام استفاده از فلش هایی با حجم بالا به مشکل برخورد کنید ، در صور ت بروز چنین مشکلی، از یک فلش با ظرفیت پایین تر استفاده نمایید.( ترجیحا 2 ، 4 یا 8 گیگ )

 

 

فصل سوم : راهنمای سیستم کنترل تردد

نصب سیستم کنترل تردد و ارتباط با قفل های برقی درب (Access Control)

Access Control  یا سیستم کنترل تردد به یک مجموعه این امکان را می‌دهد تا ورود افراد را به یک مکان خاص کنترل کند به نحوی که تنها افرادی که به وسیله روش های مختلف کنترل دسترسی برای دستگاه تعریف شدند اجازه ورود، استفاده یا بازدید را داشته باشند. برای تنظیم و نصب این قابلیت با توجه به تصویری که در ادامه آمده عمل می کنیم، به این شکل که از خروجی 5V دستگاه یک سیم به ورودی مثبت منبع تغذیه 5V و از  GND دستگاه به  GND منبع تغذیه 5V وصل می‌کنیم. سپس  خروجی  NO دستگاه را به  PUSH و  خروجی  COM دستگاه را به  GND منبع تغذیه  12V متصل می کنیم. در نهایت از خروجی  COM منبع تغذیه به ورودی منفی قفل و از NO به ورودی مثبت قفل سیم را وصل کرده و دستگاه آماده عملکرد صحیح می‌باشد.