فصل اول : آشنایی با دستگاه ها و تنظیمات اولیه

- امکانات دستگاه NP2815

 • قابلیت ثبت تردد : 120.000 تردد
 • ظرفیت اثر انگشت :1000  عدد
 • امکان معرفی 10 اثر انگشت برای هر شخص
 • ظرفیت کارت RFID :1000 عدد
 • ارتباط آنلاین دستگاه با نرم افزار حقوق و دستمزد (از طریق کابل شبکه)
 •  دریافت اطلاعات تردد پرسنل توسط فلش
 • قابلیت اتصال به قفل های برقی ( Access Control )
 • زبان و منوی فارسی
 • اندازه صفحه نمایش: 4/2 اینچ
 • نوع پردازشگر: 32 بیتی
 • زمان تشخیص : کمتر از  1/0 ثانیه
 • درجه حرارت مناسب : 0 تا 45 درجه سانتی گراد

 

- امکانات دستگاه NP261

 • ظرفیت ثبت تردد : 120.000 تردد
 • ظرفیت اثر انگشت :1000  عدد
 • معرفی 10 اثر انگشت برای هر شخص
 • ظرفیت کارت RFID :1000 عدد
 • ارتباط آنلاین دستگاه با نرم افزار حقوق و دستمزد (از طریق کابل شبکه)
 • دریافت اطلاعات تردد پرسنل توسط فلش
 • زبان و منوی فارسی
 •  پردازشگر 32 بیتی   
 • صفحه نمایش 4/2 اینچی
 • زمان تشخیص : کمتر از 1/0 ثانیه
 • درجه حرارت مناسب : 0 تا 45 درجه سانتیگراد

 

متعلقات و لوازم جانبی دستگاه ها

 

روش نصب بر روی دیوار

برای نصب دستگاه بر روی دیوار ابتدا پنل نگهدارنده را از دستگاه جدا کنید و با نگهداشتن آن روی دیوار، محل های مربوط به پیچ ها را علامت گذاری نمائید. سپس بعد از سوراخکاری محل پیچ ها، پنل نگهدارنده دستگاه را توسط پیچ و رولپلاک بر روی دیوار نصب کنید. در نهایت دستگاه را بر روی پنل نگهدارنده سوار کرده و توسط پیچ های قسمت زیرین، دستگاه را به قاب پیچ و ثابت نمائید.

نکته: مقادیر مناسب برای نصب دستگاه، بر اساس میزان قد نرمال جامعه ( 170 سانتی متر )، ارتفاع 150 سانتی متری از سطح زمین می باشد.

 

منوی تنظیمات

برای ورود به بخش منوی دستگاه ها ابتدا دکمه «MENU» روی دستگاه را بفشارید. بصورت پیش فرض برای دستگاه NP2815 و NP261 سطح دسترسی مدیریت تعریف نشده است لذا وارد صفحه منوی دستگاه خواهید شد.

 

لیکن در صورتیکه مشابه تصویر مقابل با پیغام«تأثیر مدیر» مواجه شدید، عدد 1 را از روی دستگاه بفشارید و سپس جهت تایید کلید «OK» را انتخاب نمایدد.

در پنجره باز شده رمز عبور که به صورت پیش فرض 05137597590 می باشد را وارد و کلید «OK» را انتخاب نمایید.

تنظیمــات تاریخ و ساعت

جهت تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه ها، ابتدا وارد صفحه «تنظیمات» شده و سپس منوی «پایه» و بعد «تاریخ و ساعت» را انتخاب نمایید. درپتجره ظاهر شده میتوانید روز، ماه، سال، ساعت، دقیقه و ثانیه را توسط کلیدهای صفحه کلید دستگاه، اصلاح نمایید و اگر نیاز به اصلاح نباشد تنها کلید«OK»را فشار دهید.

 

فصل دوم : تنظیمات کاربری

ثبت کاربر

برای ثبت کاربر در دستگاه حضور و غیاب نوین پرداز، پس از ورود به صفحه منو، گزینه «کاربر» را انتخاب نمایید و یا اینکه با کلید های جهت نمای بالا و پایین بین گزینه های منو جابجا شوید تا گزینه «کاربر» انتخاب شود. پس از آن دکمه «OK» را انتخاب نمایید.

در صفحه ظاهر شده، گزینه «ثبت نام» را انتخاب نمایید. پس از انتخاب گزینه ثبت نام ، وارد صفحه اطلاعات پرسنل خواهید شد.

در این صفحه «ش‌کاربر» به معنای شماره کاربری می باشد. ( لطفا این کد را به همراه نام شخصی که قصد قبت نام او را دارید یادداشت نمایید.)

سپس اگر شخص مورد نظر جزء پرسنل می‌باشد قسمت «خصوصی » را بدون تفییر بر روی «کاربر» تایید نمایید. اما اگر قصد دارید کاربر تعریف شده به عنوان مدیر اصلی سیستم باشد باید در قسمت «خصوصی» کلید «OK» را انتخاب کنید و نوع کاربر را به «مدیر اصلی» تغییر دهید. در این صفحه اگر در قسمت «ش‌کاربر» شماره کاربری شخصی که قبلا ثبت نام شده است را وارد نموده و کلید «تایید» را انتخاب نمایید ، مشخصات آن کاربر جهت ویرایش باز خواهد شد.

 

لازم به ذکر است تا زمانی که کاربری با سطح دسترسی «مدیر اصلی» ایجاد نشده باشد، افراد ثبت نام شده با سطح دسترسی مدیر نیز دسترسی‌های مدیر اصلی را دارند. نکته: تا زمانیکه برای دستگاه « مدیر » یا « مدیراصلی » تعریف نشده باشد ، دسترسی به منوی دستگاه برای عموم باز خواهد بود، لذا به محض تعریف یک مدیر، دسترسی به منو فقط برای مدیر امکان‌پذیر خواهد بود و اگر این شخص در دسترس نباشد ، الزاما باید کلیه اطلاعات دستگاه شامل تردد ها، مدیران و... حذف شود و دستگاه به تنظیمات کارخانه بازگردد، که انجام این عملیات منوط به تحویل دستگاه به واحد پشتیبانی شرکت نوین‌پرداز یا نمایندگی فروش شرکت می‌باشد و امکان انجام این عملیات در خارج از محیط شرکت وجود ندارد. پس از تعریف کد و نوع پرسنل وارد صفحه ثبت مشخصات هویتی خواهید شد . دقت داشته باشید برای ثبت تردد پرسنل روش‌های مختلفی از جمله «اثرانگشت »، « کارت »، « رمزعبور » و در دستگاه‌های دارای سنسور پردازش چهره، امکان ثبت « چهره » پرسنل نیز وجود دارد. 

 

روش ثبت اثر انگشت

برای ثبت اثر انگشت، در صفحه بازشده، گزینه « اثرانگشت » را انتخاب نمایید . لازم به ذکر است که برای هـر پرسنـل می توان تا 10 اثر انگشـت را ثبـت نمود. دراین صفـحه به ازای هر انگشـت کاربر بایستـی 3 بار همان انگشت خود را بر روی سنـسور اثـر انگـشت دستگاه قرار دهد تا اثر انگشت وی اسکن شود و در نهایت بعد از سبز شدن هر سه نماد اثر انگشت، پیغام «ثبت با موفقـیت انجام شد» شنیده خواهد شد. پس از آن می‌توان انگشت‌های بعدی را به همیـن ترتیـب ثبت نمایید . برای ثبت انگشت‌های دیگـر ازگزینه بعدی یا کلید جهت نما بالا استفاده نمایید.

 

نحوه صحیح قرار گرفتن انگشت بر روی حسگر

انگشت خود را وسط و کاملا مماس با صفحه سنسور قرار دهید.

انگشت را هنگام ثبت حرکت ندهید.

انگشت بایستی کاملا تمیز کنید و فاقد آلودگی ، برجستگی یا چربی باشد.

اگر انگشت خیس ، مبهم و یا صدمه دیده باشد از یک انگشت دیگر استفاده نمایید.

نکته: اگر اثر انگشت واضح نمی باشد، بهتر است دو یا سه بار اثرانگشت را ثبت نمایید. همچنین پیشنهادمی‌شود برای هر نفر بیش از دو اثر انگشت ثبت شود.

 

روش ثبت کارت RFID

روش دیگر برای ثبت تردد ورود یا خروج استفاده از کارت RFID می باشد.

این روش به دلیل پایین بودن ضریب اطمینان آن خیلی کاربرد ندارد اما گاهی بدلیل مخدوش بودن و یا از بین رفتن خطوط اثر انگشت پرسنل، می توان از این روش استفاده کرد.

در این روش به ازای هر شخص یک عدد کارت RFID تهیه می شود . این کارتها حاوی یک عدد کد می باشند که با قرار گرفتن کارت جلوی دستگاه، کد داخل کارت توسط دستگاه پردازش شده و بر اساس آن، شخص شناسایی و تردد ثبت می شود. برای ثبت نام از طریق کارت، تنها کافیست در منوی مشخصات هویتی گزینه « کارت » را انتخاب نموده و پس از آن در صفحه باز شده کارت مورد نظر را چند ثانیه جلوی دستگاه نگه دارید تا دستگاه کد ثبـت شده در کارت را شناسایی و ثبت نماید. پس از شناسایی کارت می توانید دکمه تایید را انتخاب نمایید.

 

روش ثبت رمز ورود

روش سوم برای ثبت تردد ورود و خروج پرسنل رمز ورود می باشد. در صورتی که دو روش اول مورد استفاده قرار نگیرد می توانید از این روش استفاده نمائید. لازم به ذکر است که این روش هم بدلیل پایین بودن ضریب امنیتی خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد. برای ثبت رمز عبور، در صفحه ثبت نام کاربر، پس از انتخاب حالت «رمزعبور» یک رمز حداکثر 6 رقمی را وارد کنید و پس از آن در کادر «تایید» همان رمز را مجددا وارد نموده و سپس با انتخاب کلید «OK» آن را تایید نمایید. پس از آن می توانید سایر پرسنل را نیز به همین ترتیب ثبت نام کنید.

 

دریافت گزارشات از دستگاه

برای دریافت ترددهای پرسنل از دستگاه جهت استفاده در نرم‌افزار حضورغیاب - حقوق‌دستمزد نوین‌پرداز بایستی ابتدا وارد منوی دستگاه شوید. از بین گزینه های منو گزینه USB Disk را انتخاب نمایید.

در صفحه باز شده از بین  گزینه های لیست، گزینه «بازخوانی سوابق All Glog »را انتخاب نمایید.

 

سپس منتظر بمانید تا دستگاه عملیات بازخوانی را انجام داده

و در پایان پیغام «ثبت موفق!»  نمایش داده شود.

بدیهی است که در حین بازخوانی اطلاعات به هیچ عنوان، نباید فلش را از دستگاه جدا نمایید. پس از مشاهده پیام تایید می توانید فلش را از دستگاه جدا نموده و جهت ورود اطلاعات تردد به نرم افزار حضور غیاب نوین پرداز، آن را به رایانه خود متصل نمایید.

 

فصل سوم : تنظیمات آنلاین

تنظیمات شبکه برای ارتباط آنلاین با نرم افزار

 ارتباط آنلاین دستگاه با نرم‌افزار حضورغیاب و حقوق دستمزد نوین‌پرداز، این امکان را فراهم می‌کند که تردد پرسنل به محض ثبت در دستگاه، به نرم‌افزار نیز منتقل شود و بتوان در لحظه تردد پرسنل را مشاهده و یا گزارش گیری نمود.

برای اعمال تنظیمات روی دستگاه جهت ایجاد ارتباط آنلاین با نرم افزار، به نحوی که در ادامه توضیح خواهیم داد عمل می‌کنیم:

1- وارد منو دستگاه شوید.

2- گزینه تنظیمات را انتخاب نمایید.

 

3-  گزینه تنظیم ارتباطات را انتخاب نمایید.

4- در صفحه ظاهر شده وارد منوی TCP/IP شوید. برای این منظور روی آیتم TCP/IP رفته و کلید OK را از روی دستگاه انتخاب نمایید.

5- در این صفحه رمز ارتباط دستگاه را جهت ارتباط آنلاین با نرم‌افزار می‌توان تنظیم کرد ، این رمز پیش فرض 1111 می باشد.

6- پس از آن وارد صفحه تنظیمات مربوط به شبکه خواهید شد که تنظیمات آن به شرح ذیل است.   

                                                           

- گزینه DHCP  روی حالت خیر باشد.

- آدرس IP دستگاه حضورغیاب بصورت پیش فرض 192.168.1.224می باشد. 

- فرمت Subnet، بصورت 255.255.255.0می باشد.

- پیش فرض Gateway باید آدرس IP مودم یا روتر باشد.

- پورت جهت ارتباط به صورت پیش فرض 5005 است و بهتر است آن را تغییر ندهید.

نکته: پیشنهاد می شود جهت سهولت در امر پشتیبانی، این تنظیمات بصورت پیش فرض باقی بماند.

 

فصل چهارم : راهنمای سیستم کنترل تردد

نصب سیستم کنترل تردد و ارتباط با قفل های برقی درب (Access Control)

Access Control  یا سیستم کنترل تردد به یک مجموعه این امکان را می‌دهد تا ورود افراد را به یک مکان خاص کنترل کند به نحوی که تنها افرادی که به وسیله روش های مختلف کنترل دسترسی برای دستگاه تعریف شدند اجازه ورود، استفاده یا بازدید را داشته باشند.

برای تنظیم و نصب این قابلیت با توجه به تصویری که در صفحه بعد آمده عمل می کنیم، به این شکل که از خروجی Power دستگاه یک سیم  مستقیم به ورودی برق قفل الکترونیک وصل می‌کنیم.حال از GND یا همان اتصال به زمین دستگاه به GND قفل،ورودی Lock COM، کلید پشت درب و سنسور درب وصل می‌کنیم.

سیم دوم کلید پشت در و سنسور درب را به ترتیب به EXIT و DOOR SENSOR وصل می‌کنیم، سپس از خروجی PUSH به LOCK NO وصل می‌کنیم تا فردی که بوسیله دستگاه اجازه ورود به محل مورد نظر را پیدا کرده بتواند با فشردن کلید پشت درب، درب را باز کرده و از محل خارج شود.

در نهایت از ورودی COM به خروجی منفی قفل و از NO به خروجی مثبت قفل وصل می‌کنیم.

 

فصل پنجم: انواع قفل‌های برقی

جهت نصب قفل های برقی ، بسته به نوع نیاز و محیط کاری میتوانید از انواع مختلفی استفاده نمایید. در ذیل برخی از انواع رایج تر این قفل ها شرح داده می شوند:

- قفل زبانه ای

این قفل ها عموما برای درب های چوبی و درب های داخلی یک ساختمان استفاده میشوند و به علت پایین بودن هزینه نصب و راه اندازی و همچنین عدم نیاز به تعویض قفل نصب شده بر روی درب دارای بیشترین میزان محبوبیت در بین تمام قفل های برقی هستند. جهت نصب این قفل ها عموما دستگیره متحرک نصب شده بر روی درب را برداشته و به جای آن یک دستگیره ثابت نصب می کنند و در بخش چهارچوب درب، این قفل را نصب می نمایند.

- قفل های مگنتی (‌مغناطیسی)

این نوع از قفل های برقی دارای یک سیم پیچ با قابلیت ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی هستند که از دو بخش الکترونیکی و تیغه فلزی با قابلیت جذب بالا به آهنربا، تشکیل میشوند که یک بخش بر روی خود درب و بخش دوم بر روی چهارچوب درب نصب میـشود و در زمان وجود میدان مغنـاطیسی با ایـجاد جاذبه قوی مانع باز شدن  درب مـیشوند.  معمولا از این نوع قفل ها بر روی درب ورودی اصلی ساختمان و درب های شیشه سکوریت استفاده می شود. معیـــار کیـفـیــت ایـــن قـفـــل هـا وزن قـابـــل تـحمـــل توسط قفل می باشد که عمومـا عددی بین 200 تا 600 کیلوگرم می‌باشد .